Extra middelen en ombuigingsvoorstellen
De omvang van de programmabegroting van Landgraaf bedraagt circa 100 miljoen euro. De algemene reserve bedraagt eind 2010 ruim 8,5 miljoen euro. Het college maakt de komende jaren onder andere extra geld vrij voor milieuvriendelijke onkruidbestrijding en voor de combinatiefuncties sport. In de komende jaren moet echter ook worden omgebogen. Een bedrag van ca. € 0,5 miljoen in 2011 oplopend tot circa € 1,5 miljoen in 2013. Deze oplopende bezuiniging acht het college haalbaar. Het college zal tijdens het zogenaamde richtingendebat 2011 (te houden in het voorjaar van 2010) aan de raad voorstellen aanbieden. Er is dus voldoende tijd om goed doordachte en haalbare voorstellen uit te werken.
Minimale stijging lokale lasten
Voor de burgers is het van het grootste belang dat in deze tijd de lastenstijging in de hand wordt gehouden. Ook nu is Landgraaf erin geslaagd om de lasten voor de burgers te beperken. De lokale lasten stijgen weliswaar, maar met slechts circa 1 %. Daar is het college trots op.
Opbrengst Essent aandelen
Het uitgangspunt van het college bij de inzet van de verkoopopbrengst van Essent aandelen is om substitutie te creëren voor het wegvallende dividend en daarbovenop extra ruimte te creëren om het begrotingstekort zo klein mogelijk te maken.
Transformatieopgave
De gemeente gaat een interessante tijd tegemoet waarin de transformatie naar een hoogwaardige, groene en duurzame woongemeente onder demografisch veranderende omstandigheden één van de belangrijkste opgaven voor de komende jaren zal zijn. Samen met de andere Parkstadgemeenten gaat Landgraaf deze opgave ter hand nemen.
De gemeenteraad buigt zich tijdens de commissievergadering op 3 november over de programmabegroting. Tijdens de begrotingsvergadering op 12 november zal de programmabegroting worden vastgesteld.